124 4 maddesi nedir

Elifnur

Global Mod
Global Mod
124 4 maddesi, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların çözümüne odaklanan, 1993 yılında İsrail ile Filistin arasında imzalanan Ağrı Dağı Antlaşmasının temelidir. Anlaşma, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların barışçıl bir şekilde çözülmesi ve iki taraf arasında bir uzlaşı sağlanması için tarihsel olarak çok önemli bir adımdır.

Üç Bölümden Oluşan 124 4 Maddesinin Kapsamı

124 4 maddesi, İsrail ve Filistin arasındaki tarihsel konflikti çözümlemek için geliştirilen üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, 'Temel İlkeler ve Uyumlu İşbirliği' olarak adlandırılmıştır. İkinci bölüm, 'Özerklik ve Ulusal Yönetim' olarak adlandırılmıştır. Üçüncü ve son bölüm ise, 'Güvenlik ve Barış' olarak adlandırılmıştır.

Temel İlkeler ve Uyumlu İşbirliği

124 4 maddesinin ilk bölümü, İsrail ve Filistin arasındaki ilişkilerin bir 'mutabakatla desteklenen arabuluculuk' yoluyla çözülmesini öngörmektedir. İki taraf arasındaki ilişkilerde 'özgürlük, demokrasi ve insan haklarının korunması' gibi konuların kapsanması ve 'güvenlik ve huzur' için ortak çabayı desteklemek gibi çeşitli konulara yönelik temel ilkeler öngörülmüştür.

Özerklik ve Ulusal Yönetim

124 4 maddesinin ikinci bölümü, Filistin'in özerk bir yönetim kurmasının önemini vurgulamaktadır. Bu bölüm, Filistin'in 'uluslararası hukuk ve uygun siyasi çerçeveye' göre özerk bir yönetim kuracağını, özerk bölgelere ait olan mevcut sınırların korunacağını, siyasi özgürlükleri ve kurumsal kapasitesini geliştireceğini ve üçüncü taraflar arasında geliştirilen anlaşmaların uygulanmasını kapsamaktadır.

Güvenlik ve Barış

124 4 maddesinin üçüncü ve son bölümü, İsrail ve Filistin arasındaki güvenlik ve barışı sağlamak için çeşitli önlemler kapsamaktadır.