Ramoji Film City'nin kurucusu Ramoji Rao 87 yaşında öldü: Kangana, Başbakan Modi ve Rajamouli 'Hint medyasının titanına' saygı duruşunda bulundu

Usta medya yıldızı ve Ramoji Grubu başkanı Ramoji Rao, Cumartesi günü Haydarabad'daki bir hastanede hayatını kaybetti. 87 yaşındaydı. Başbakan Narendra Modi, Ramoji Rao'nun ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek onu Hint medyasında devrim yaratan bir vizyoner olarak nitelendirdi. SS Rajamouli, Kangana Ranaut, Ram Gopal Varma ve Chiranjeevi gibi birçok ünlü ve politikacı da Ramoji Raos'u hatırladı. Ayrıca şunu okuyun: Usta oyuncu Sarath Babu 71 yaşında hayatını kaybetti

Ramoji Film City'nin kurucusu ve medya patronu Ramoji Rao Cumartesi günü hayatını kaybetti. (dosya fotoğrafı)
“Hint medyasında devrim yaratan bir vizyonerdi”

Başbakan Modi, Ramoji Rao'nun katkılarından, gazetecilik ve film dünyasında nasıl silinmez bir iz bıraktığından bahsetti. X'te (eski adıyla Twitter) şunu yazdı: “Shri Ramoji Rao Garu'nun ölümü son derece üzücü. Hint medyasında devrim yaratan bir vizyonerdi. Değerli katkıları gazetecilik ve sinema dünyasında silinmez bir iz bıraktı. Olağanüstü çabalarıyla medya ve eğlence dünyasında yeni inovasyon ve mükemmellik standartlarını belirledi.”

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

Başbakan Modi şunları ekledi: “Ramoji Rao Garu, Hindistan'ın kalkınması konusunda son derece tutkuluydu. Onunla konuşmak ve bilgeliğinden faydalanmak için birçok fırsatım olduğu için şanslıydım. Bu zor dönemde ailesine, arkadaşlarına ve sayısız hayranlarına en içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Om Shanti.”

Siyasiler onu hatırlıyor

Eski Başkan Yardımcısı M. Venkaiah Naidu, TDP lideri N. Chandrababu Naidu, Birlik Bakanı G. Kishan Reddy, Telangana Başbakanı A. Revanth Reddy, eski Telangana Başbakanı K. Chandrasekhar Rao ve diğer bazı siyasi liderler, Ramoji Rao.

Venkaiah Naidu, Ramoji Rao'nun çalıştığı her alanda yeni trendler belirlediğini söyledi. Ramoji Rao'nun Telugu diline ve kültürüne yaptığı katkıların sonsuza kadar hatırlanacağını da sözlerine ekledi. Revanth Reddy, Ramoji Rao'nun ölümünü Telugu gazetesi ve medya endüstrisi için “büyük bir kayıp” olarak nitelendirdi. Başbakan tarafından yapılan bir basın açıklamasında, başbakanın Başbakan Santhi Kumari'ye Ramoji Rao'nun cenazesini resmi onurla yönetmesi talimatını verdiği belirtildi.

Chandrababu Naidu, Ramoji Rao'nun Telugu halkının hayatında silinmez bir iz bıraktığını söyledi. Ramoji Rao'nun ölümünün sadece eyalet için değil tüm ülke için bir kayıp olduğunu söyledi.

Ünlüler taziyelerini iletti

Telugu süperstarı Chiranjeevi, Telugu'da X hakkında duygusal bir mesaj paylaştı ve Ramoji Rao'nun “hiç kimseye boyun eğmeyen” bir dağ gibi olduğunu söyledi. Film yapımcısı SS Rajamouli tweet attı: “50 yıllık dayanıklılığı, sıkı çalışması ve yenilikçiliğiyle BİR ADAM, milyonlarca insana iş, geçim kaynağı ve umut verdi. Ramoji Rao Garu'yu ancak Bharat Ratna ile ödüllendirerek onurlandırabiliriz.”

Aktör Jr NTR Telugu'da tweet attı: “Sri Ramoji Rao gibi vizyonerler yalnızca milyonda bir gelir. O bir medya kralı ve Hint sinemasının devi; kaybı onarılamaz. Artık aramızda olmadığı haberi çok üzücü. Ninnu Chhadalani filmiyle Telugu film endüstrisiyle tanıştığım anı asla unutmayacağım. Ruhu şad olsun, ailesine en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Aktör Allu Arjun tweet attı: “Derin saygı duyduğum öncü ve ilham verici vizyon sahibi Ramoji Rao Garu'nun ölümünden derin üzüntü duyuyorum. RFC'ye her ateş ettiğimde onun aurasını hissediyorum. Medyaya, sinemaya ve pek çok sektöre yaptığı eşsiz katkılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Yüce ruhu huzur içinde yatsın.”

BJP'li siyasetçi ve aktör Kangana Ranaut, Instagram Hikayelerinde şunları yazdı: “Hint medyasının devlerinden biri olarak gazetecilik, filmler ve eğlence üzerinde kalıcı bir etki bırakıyor. Shri Ramoji Rao Garu'nun Hindistan'ın kalkınmasına yönelik olağanüstü çalışması ve tutkusu sonsuza kadar hatırlanacak. Başınız sağolsun…”

Telugu oyuncusu Venkatesh Daggubati tweet attı: “Ramoji Rao Garu, Hint medyasındaki devrimci çalışmaları unutulmaz bir miras bırakan gerçek bir vizyonerdi. Gazeteciliğe ve sinemaya yaptığı katkılar pek çok kişiye ilham kaynağı oldu. Onu özleyeceğiz. Yakınlarına en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Ruhu huzur içinde yatsın.”

Film yapımcısı Vivek Agnihotri tweet attı: “Ramoji Rao Garu. Ramoji'nin ölümü sadece film endüstrisi için değil aynı zamanda medya için de büyük bir kayıptır. Haber ve film ortamını değiştiren bir vizyoner. Bu pozisyon doldurulamaz. Teşekkürler bayım.”

Film yapımcısı Ram Gopal Varma da X ile konuştu ve tweet attı: “Ramoji Rao'nun ölümü inanılmaz çünkü o bir bireyden bir kuruma dönüştü. Ufukta onun yükselen kişiliği olmasaydı Telugu eyaletleri aynı olmazdı. O bir insandan çok daha fazlası, o bir güç ve ben bir gücün ölümünü hayal etmekte zorlanıyorum.”

Ramoji Rao hakkında daha fazla bilgi edinin

Ramoji Rao, arkasında bir eş ve bir oğul bırakıyor. Solunum sorunları nedeniyle 5 Haziran'da Haydarabad'da bir hastaneye kaldırıldı; Eenadu kaynaklarına göre 8 Haziran sabah 4.50'de öldü. Cenazeler ünlü Ramoji Film Şehri'ndeki evine nakledildi.

Eenadu gazetesi ve ETV kanal grubuyla Hindistan'ın Andhra Pradesh eyaletinde medya endüstrisinde sansasyon yaratan Ramoji Rao, Padma Vibhushan ödülüne layık görüldü.

PTI girişleri ile