Windows Onarmaya Nasil Girilir ?

Behime

Global Mod
Global Mod
Windows Onarımına Nasıl Girilir?

Windows işletim sistemi, zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşabilir ve bu sorunlar genellikle onarım işlemlerini gerektirir. Ancak, bazen normal başlangıçta Windows'a erişim sağlayamazsınız ve bu durumda Windows Onarım Ortamı'na girmeniz gerekir. İşte adım adım nasıl yapılacağına dair bir rehber:

1. Windows Onarım Ortamı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Windows Onarım Ortamı, bilgisayarınızın işletim sistemine müdahale etmek için kullanılan bir araç ve çözümleme ortamıdır. Bu ortama erişerek, çeşitli onarım işlemlerini gerçekleştirebilir ve bilgisayarınızdaki sorunları gidermeye çalışabilirsiniz. Bu, özellikle normal başlangıçta Windows'a erişim sağlayamadığınızda veya sistem dosyalarında ciddi bir sorun olduğunda kullanışlıdır.

2. Windows Onarım Ortamına Nasıl Erişilir?

Windows Onarım Ortamına erişmek için genellikle bir Windows yükleme medyasına ihtiyacınız olacaktır. Bu medya, bir USB sürücüsü veya bir DVD olarak olabilir. İlk adım, bilgisayarınızı bu yükleme medyasıyla başlatmaktır. Bilgisayarınızı başlatırken, BIOS veya UEFI menüsüne erişerek önyükleme aygıtını değiştirebilir ve Windows yükleme medyasını seçebilirsiniz.

3. Başlangıç Onarımı Seçeneğini Belirleyin

Windows yükleme medyasıyla başlatıldıktan sonra, kurulum ekranında dil ve klavye ayarlarınızı seçtikten sonra "Bilgisayarınızı onarmak için F11'e basın" veya benzeri bir seçenek görebilirsiniz. Bu seçeneği belirleyerek, Windows Onarım Ortamına girebilirsiniz.

4. Onarım Seçeneklerini İnceleyin

Windows Onarım Ortamına girdikten sonra, çeşitli onarım seçeneklerini içeren bir menüyle karşılaşacaksınız. Burada, sorununuzu gidermek için kullanabileceğiniz seçenekleri görebilirsiniz. Örneğin, Sistem Geri Yükleme, Başlangıç Onarımı, Komut İstemi gibi seçenekler bulunmaktadır.

5. Sorununuzu Belirleyin ve Uygun Onarım Seçeneğini Kullanın

Sorununuzu tanımladıktan sonra, uygun onarım seçeneğini seçebilirsiniz. Örneğin, sistem dosyalarında bir sorun yaşıyorsanız, Başlangıç Onarımı seçeneğini kullanabilirsiniz. Veya bilgisayarınızın bir önceki çalışan durumuna geri dönmek istiyorsanız, Sistem Geri Yükleme seçeneğini tercih edebilirsiniz.

6. Onarımı Tamamlayın ve Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Seçtiğiniz onarım seçeneğini kullanarak sorununuzu giderdikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer sorun giderilmişse, normal olarak Windows'a başlayacaktır. Ancak, sorun devam ediyorsa, farklı bir onarım seçeneğini deneyebilir veya gelişmiş onarım yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Windows Onarım Ortamına erişmek, çeşitli sistem sorunlarını çözmek için güçlü bir araçtır. Bu adımları izleyerek, bilgisayarınızdaki sorunları tespit edebilir ve çözebilirsiniz. Ancak, ciddi sistem sorunlarıyla karşılaştığınızda veya onarım işlemleri konusunda emin değilseniz, profesyonel bir yardım almanızı öneririm.